Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Muza i heroina

leave a comment »

Wbrew tytułowi nie będzie dzisiaj o tym, o co w rocku zasadniczo chodzi, czyli ani o lecących w stronę estrady (co za słowo) majtkach, ani białych kreskach (kropki kreski) ani dźwięku wreszcie, ale o pewnym typie zjawiska nazywanego z braku lepszego określenia kobietą, chociaż oddaje to jedynie kawałeczek rzeczywistości.

Nie będę się rozpisywał, bo pod hasło ‚muza i heroina’ każdy podstawi swój obraz, ale mnie, pop-historycznie (czyli bez George Sand) rzecz biorąc, do głowy przychodzą trzy istoty, które można wycisnąć jak cytrynki i zrobić koncentrat muzycznego bóstwa. Nie jest to przy tym bóstwo rozj*bane w łóżku jak nie przymierzając Maja od Goji i tam czekające na ‚adoratorów’, ale postać aktywna i przez to tym bardziej podniecająca. Te rzesze absztyfikantów stały raczej moim zdaniem nie tyle przed sypialnią (chociaż tamtędy szlak też prowadził), ale przed teatrem, w którym miały do odegrania monodram znacznie ciekawszy, niż propozycja seksualna.

Marianne Faithful, Courtney Love i Christa Päffgen aka Nico to, pojadę Kisielem, moje typy. Kto chce wiedzieć skąd współpraca tej ostatniej z Brianem Eno, Lou Reedem czy Johnem Calem niech prześwietla jej pościel do upadłego, a my lepiej zajmijmy się kawałkiem, który moim zdaniem – mimo dziwnej artykulacji i być może denerwującej maniery – boskość Nico uzasadnia. Wybrałbym wprawdzie Somewhere There’s A Feather albo (zwłaszcza) Secret Side, ale kawałek napisany przez Jacksona Browne’a, nagrany przez autora (dobrze), Gregga Allmana (dobrzej) i Nico brzmi oldskulowo najbardziej.

I bosko.

Nico, These Days

Written by 1obo

czwartek, 15.11.2012 @ 22:19

Napisane w 70s

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: