Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Miasto stu mostów

leave a comment »

Hasło wywoławcze „Miejsca” jest jednym z moich ulubionych motywów poruszanych w tekstach piosenek; nie chodzi przy tym (wyłącznie) o przejawy jakiegoś patriotyzmu albo patriotyzmu lokalnego (mogących stać się wręcz: manifestem), ale o utwory będące wspomnieniem dokładnie zorientowanym w przestrzeni, niepowtarzalnym właśnie ze względu na nią (tę przestrzeń), nadającą charakter i odpowiedni poziom cukru w cukrze, czy może Casablanki w Casablance.

Kiedyś wrócę do pławienia się w tym temacie-rzece, a teraz krótka tylko refleksja wynikająca stąd, że zawiało mnie w tym tygodniu do miasta, którego nie lubić nie sposób. Tym większe było moje zdziwienie, że poza zakończonymi mniej bądź bardziej sromotnymi klęskami  próbami zagospodarowania pola „piosenki o Wrocławiu” (w rodzaju nędznego Janerki i nieco tylko lepszego projektu LUC&Smolik) temat nie istnieje, i na zasadzie tradycji najpiękniejszy wrocławski drobiażdżek ma charakter, powiedziałbym, baciarski. Krótko pisząc, wywoływanie „Wrocław + piosenka” daje rezultat z Milnego rodem, tzn. im bardziej Prosiaczek szukał Kubusia tym bardzie Kubusia nie było.

Jest za to, było w zasadzie, przedsięwzięcie zasługujące na krótkie chociażby wspomnienie: Przegląd Piosenki Aktorskiej odbywający się tutaj od 1976 do 2008 roku (29 edycji!). Ten festiwal dał mi tak wiele muzycznej radości, że trudno go odżałować. Prywatny top, podwójnie oldskulowy (Kinga Preis w Nicku Cave’ie).
Kinga Preis, Przekleństwo Millhaven

Reklamy

Written by 1obo

czwartek, 20.09.2012 @ 23:00

Napisane w 90s

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: