Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Oldskulowe zawodzenie

leave a comment »

Kiedyś na blogu Bebuk przyznał się do nieznajomości twórczości Boba Dylana. Ja również nie grzeszę znajomością Dylana, wynika to nie tyle z lenistwa, a z niechęci do wokalu, którym raczy nas muzyk — wycie, zawodzenie, jęczenie, marazm, narzekanie to słowa, które przychodzą na myśl, gdy słyszę jego utwory. Pewnie w końcu się zmuszę i przesłucham co ważniejsze pozycje w szerokiej dyskografii, a do tego czasu będę ignorantem, który zna kilka najpopularniejszych kawałków ze skleconego przez „best hits”.

Jak widać dzisiejszy wpis będzie z serii „nie znam się, to się wypowiem”, ale wpadł mi do głowy i wyjść nie chce „Hurricane”. Jest to słynny protest song Dylana, w którym opisuje historię Rubina Cartera, boksera oskarżonego o zabójstwo a następnie skazanego mimo bardzo wątpliwych dowodów. Dylan i wielu innych muzyków (Stevie Wonder, Ringo Starr) organizowało koncerty poparcia dla skazanego.

Same protest songi to temat wdzięczny, mają wielu reprezentantów w oldskulowym świecie, jak chociażby opisywana u nas Enola Gay, Child in Time albo znany i lubiany „In the Army” w wykonaniu (bardziej popularnym, chociaż nie oryginalnym) Status Quo. Co do tego ostatniego trafiłem jakiś czas temu na ciekawostkę: Status Quo nagrało niedawno alternatywną, „pozytywną” wersję utworu, w której tylko kilka zmienionych wersów całkowicie odwraca sens.

Bob Dylan — Hurricane

Carter spędził w więzieniu 19 lat: od 1966 do 1985 roku.

Reklamy

Written by msq

Poniedziałek, 10.09.2012 @ 22:22

Napisane w 70s

Tagged with , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: