Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

„Dopóki nie skorzystałem z Internetu…”

leave a comment »

Pamiętam pierwszy cyfrowy teledysk na moim pececie. To było kilkanaście lat temu, śliniłem się jeszcze na widok wszystkiego, co związane z internetem, a więc czatów, „portali”, modemów ze światełkami o zawrotnych prędkościach rzędów kilobajtów na sekundę (!) i reszty tego przesadnie drogiego badziewia, które łączyło mnie z resztą świata. Za to połączenie słono się płaciło, Telekomunikacja darła coś w granicach 30gr/3 minuty w godzinach szczytu (chyba od 6 do 22) i 60gr/3 minuty od 22 do 6. A pomimo to nigdy później nie wstawałem tak ochoczo o 4.3o, żeby się „podpiąć”.

To niesamowite, jak wiele zmieniło się od tego czasu. Wtedy dyski w granicach 1-2 gigabajtów, teraz w zasadzie wszystko dostępne przez sieć, bo jest szybka i niezawodna, że łatwiej ludziom trzymać pliki w słynnej „chmurze” niż lokalnie. Wtedy procesory 100MHz a nawet mniej, teraz 4 albo 8 rdzeni i każdy z zawrotnym taktowaniem 2GHz. To co jeszcze nie dawno było nie do pomyślenia nie wiadomo kiedy staje się nowym standardem.

Wszędobylskie „online” daje złudne poczucie, że w „Internecie jest wszystko”. Niestety, nie jest jeszcze tak dobrze — digitalizacja źródeł wcale nie postępuje tak szybko, chociaż istnieją projekty, które bardzo mocno posuwają temat do przodu (wiecie, że reCAPTCHA się do tego przyczynia?). Bardzo konkretnej wiedzy nadal nie znajdziemy na Wikipedii tylko w bibliotece.

Nie pamiętam w jaki sposób teledysk trafił na mój dysk. Nie wiem zresztą, czy powinienem go nazywać wtedy teledyskiem bo był niepełny, trwał minutę i zajmował (pamiętam to dokładnie) 10 megabajtów. Te 10MB było znaczącym obciążeniem dla dysku i długo gryzłem się, żeby w końcu odzyskać to miejsce i wyrzucić plik. Dzisiaj obejrzycie teledysk na YouTube i nawet nie mrugniecie okiem na myśl o transferze, który wykorzystacie w tym czasie. Jest to pewnie więcej niż 10MB. Minęło 15 lat.

Metallica — The Unforgiven II

Reklamy

Written by msq

Poniedziałek, 21.05.2012 @ 21:38

Napisane w 90s

Tagged with , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: