Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Bratrstvo Vlkodlaka

leave a comment »

Gotyk jako gatunek muzyczny ma raczej ciężkie życie. Image fanów jest często kontrowersyjny, szczególnie na różnego rodzaju zlotach i spotkaniach. Weźmy taki Bolków, gdzie rokrocznie spotykają się fajni tego gatunku na festiwalu Castle Party i delektują się naprawdę dobrym line-upem przez kilka dni. Chociaż samo miasto jest im bardzo wdzięczne, bo przez większą część roku nic tam się nie dzieje a festiwal jest doskonałą promocją (to jedna z największych tego typu imprez w Europie), to jednak nie przebija się to do szerszej świadomości. Środowisko jest bardzo hermetyczne i w dużej części chce takim zostać, żeby poczuć się troszkę elitarniej :-) Castle Party jest po części festiwalem mody, której w innych sytuacjach fajni nie mogą zaprezentować, bo jest zbyt szokująca. Trzeba z drugiej strony docenić siłę tej subkultury, która właśnie w tym leży: integracji.

U wielu raczej politowanie niż zachwyt wzbudzają teksty o wampirach, czarownicach, wilkołakach i tym podobnych motywach ze znanych kawałków. Podchodząc jednak do tego z pewną rezerwą można naprawdę nieźle wczuć się w ten klimat. Ja miałem tak dawno temu, kiedy poznałem południowo–zachodnich sąsiadów: XIII. Století. Każdy Polak wie, jak brzmi język czeski. Jest po prostu śmieszny (w pozytywnym sensie; podobno Czesi mają to samo z naszym ojczystym językiem). Wrzućmy go teraz do utworu i mamy jeszcze więcej śmiechu. A teraz dodajmy, że utwór jest z gatunku gothic rock. Przesada? To właśnie XIII. Století a mimo wszystko bardzo lubię wracać do ich utworów.

Można uważać, że gothic (i wszelkie odmiany z rockiem na czele) jest dziwny, ale sądzę, że ma w sobie coś intrygującego. Na dowód kawałek kultowy z tego gatunku: Bela Lugosi’s Dead. Oryginalnie nagrany przez prekursorów, zespół Bauhaus, coverowany z powodzeniem przez wiele, wiele zespołów, jak choćby przez wspomnianych Czechów czy nawet Trenta Reznora.

Bauhaus — Bela Lugosi’s Dead

Written by msq

Poniedziałek, 12.03.2012 @ 21:38

Napisane w 70s

Tagged with , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: