Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Ignorancja to siła

with one comment

Nastrój skłaniający nasze daremne pokolenie do opuszczenia ciepłych barłogów otulających stanowiska komputerowe z fejsbukiem i twitterem, do przybrania fizys Gwidona Fawkesa i rytmicznego podskakiwania w srogim mrozie na ulicach miast, miasteczek i wsi spokojnych, wsi wesołych wprawdzie już nieco opadł, ale ta atmosfera skłoniła mnie do pseudonaukowej refleksji na tematy ogólnohistoryczne.

Nie mogę mianowicie pozbyć się wrażenia, że to wszystko już kiedyś było, że historia jest czkawką, złowrogim modlitewnym młynkiem albo karuzelą, która nigdy nie przestanie się kręcić wokół tej samej osi, i tylko obrazki na zewnątrz zmieniają się z upływem czasu, jak obawiał się Theodor Busbeck.

Zmieniają się ideologie, systemy i oczywiście bohaterowie wydarzeń: twarze umieszczane na sztandarach i imiona wykrzykiwane przez tłum. Dzisiejszy bohater (nie, nie Fawkes), bożyszcze nieco już zapomniane, jest zupełnie nie z mojej bajki i czuję się trochę jakbym zachęcał do czytania wybranych dzieł towarzysza MELS-a, ale trudno: wykonawca jest tego warty. Nie zaskakuje kojarzenie się grup uważających się za krzywdzone czy uciskane, stąd alianse afroamerykańsko-robotnicze nie powinny nikogo dziwić. Tak jest i tym razem: sympatyk komunizmu o głosie, którego nie można opisać słowem innym niż GRRRUBY, nagrywający przede wszystkim świetne standardy Negro spirituals, znane wszystkim z kultowych coverów (któż nie nagrał Swing Low Sweet Chariot?), dzisiaj w songu o facecie, co się kulom nie pokłonił, a ruchowi robotniczemu potrzebny był bardziej jako martwy męczennik,  niż żywy prol, że tak pojadę Orwellem.

Paul Robeson – Joe Hill z bonusem nr 1 oraz bonusem nr 2

Reklamy

Written by 1obo

Czwartek, 23.02.2012 @ 21:25

Napisane w 50s

Tagged with , , ,

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] to siła pisał jeden z nas tydzień temu i jeśli zawierzyć jego słowom to mocarzem jestem i nic tylko zakupić […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: