Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Oldschoolowi makaroniarze

leave a comment »

Żeby nie było monotonnie i jednolicie uciekam dzisiaj od języka angielskiego. Uciekam nie byle gdzie, Włochy to przecież wylęgarnia zespołów jednego hitu, które zniknęły szybciej niż się pojawiły, ale które jednak przypominają o sobie raz na jakiś czas za pomocą środków masowego przekazu. Kraj, który dorobił się własnego „gatunku”, jeśli można tak określić te pioseneczki — italo disco.

Z uwagi na nikłą popularność włoskiego w Polsce niewiele osób wie, o czym traktują teksty w hitach italo disco. Być może proste rytmy są tylko przykrywką dla głębokiego przekazu, który płynie z utworów, może zaszyte są w nich życiowe prawdy i rady. A może nie. Kto wie? Ja niestety nie wierzę w tę pierwszą opcję, jest to oczywiście niczym nie poparte, po prostu język włoski w ogóle nie pasuje mi do poważnych utworów. Przepraszam, ale nie potrafię jakoś tego usłyszeć, ogarnąć, nawet w superhitach, które dożywotnio zapisały się w listach oldskuli.

Nie oszukujmy się jednak, w oldskulu nie zawsze chodzi o teksty (a może przeważnie o nie nie chodzi?). Tutaj reguły są inne i choć nie łatwo je zdefiniować, to na pewno nie jest to tylko tekst. To magiczna mieszanka, która nawet z języka włoskiego stworzy coś, co spodoba się tłumom.

Dzisiejszy oldschool to kolaboracja: Albano Carrisi i Romina Power. Para nagrała kilka hitów, z których dzisiejszy jest chyba najgłośniejszy. Zaczęli jako duo w 1975 roku i dotrwali do 1999 roku. Rozstali się 5 lat po zniknięciu ich córki (dotąd nieodnalezionej).

Al Bano Carrisi & Romina Power — Felicita

P.S. Nie lubię włoskiego

Written by msq

piątek, 16.12.2011 @ 21:21

Napisane w 80s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: