Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Podkręć na 11

leave a comment »

Podobno naśladownictwo jest najwyższą formą pochlebstwa. Wątpię, żeby zgodzili się z powyższym reżyserzy, których filmy są mielone na papkę, przetrawiane i zwracane w formie kolejnego Jakiegoś tam Filmu ale nie zawsze synonimem parodii były ekskrementy osobników pokroju Jasona Friedberga.

W 1979 roku amerykański aktor i reżyser, Rob Reiner (polska wikipedia nie wspomina, że nakręcił A Few Good Men), nakręcił skecz dla telewizji ABC, będący parodią klipów promocyjnych zespołów heavy metalowych. Skecz nigdy się nie ukazał, ale materiały był na tyle ciekawy, że 5 lat później w kinach pojawił się pełnometrażowy mockumentary, w którym reżyser śledzi losy fikcyjnego zespołu Spın̈al Tap (zwracam uwagę na heavy metalowy umlaut nad N) w trakcie ich tournee po Stanach.

Heavy metal lat 80-tych, to wykwintne połączenie błyszczyku i szatana, akurat nieźle parodiował sam siebie. W pracy z takim materiałem rolą reżysera było nakręcenie filmu na kanwie odpowiednio dobranych plotek. Udało mu się to na tyle, że Ozzy myślał, że This is Spinal Tap jest normalnym filmem dokumentalnym, bo prawie wszystkiego co zobaczył w filmie doświadczył na własnej skórze. A w filmie jest wszystko: walki o nazwę z innymi zespołami, piosenki z tekstami wziętymi wprost z Bad Sex in Fiction, walące się dekoracje sceniczne, fanaberie gwiazd, wojny o kierownictwo artystyczne, kobiety rozwalające zespół i w końcu członkowie zespołu dławiący się wymiocinami (nie własnymi), sprzedający aparaty do dializy za narkotyki czy też wybuchający na scenie.

Wszystko to wyszłoby pewnie blado, gdyby nie świetna muzyka. Spinal Tap grał na tyle dobrze, że wydał, oprócz ścieżki dźwiękowej z filmu, jeszcze dwa albumy i stał się przedmiotem kultu i wspomnień.

Spinal Tap – Tonight I’m Gonna Rock You Tonight

Reklamy

Written by bebuk

Poniedziałek, 12.12.2011 @ 23:03

Napisane w 80s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: