Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Nie tak to miało być

leave a comment »

Patrzę sobie na rozmaite ruchy i ruchawki rozkwitłe niczym kolorowe, rozkrzyczane kwiaty na chodnikach i placach Stanów Zjednoczonych i Europy  – nawet tej zasobniejszej jej części. W głowach się poprzewracało można rzec, bo dawniej to chleb z chlebem był rarytasem, a tu bezpłatnej edukacji pożądają i pracy co kieskę wypełnia, a zdrowia nie rujnuje. Z innego punktu widzenia niektóre argumenty protestujących  są sensowne i wskazują na poważną dysfunkcję współczesnych systemów społeczno-gospodarczych. Nie ma co debatować nad ostateczną oceną tych kwestii, lepiej od razu sobie powiedzieć – nic nowego pod słońcem.

Był sobie bowiem taki kraj, który uważał się za najwspanialszy, najbogatszy i najbardziej na świecie urzeczywistniający ideały wolności. Ale jeśli żyjesz w takim kraju i nagle okazuje się, że nie jest aż tak wesoło… Bo po pierwsze – jeśli jesteś młodzieńcem, mogą Cię wysłać w ładnym uniformie za wielką wodę, żebyś ganiał po dżungli z karabinem i szerzył demokrację zabijając skośnookich tubylców. Bo po drugie – jeśli jesteś kobietą – masz siedzieć cicho w domu, gotować obiadki i znosić patriarchalną tyranie. Bo po trzecie – jeśli jesteś czarnoskóry – masz kompletnie przerąbane.

Takie to niewesołe myśli przemykały przez umysły młodych mieszkańców USA pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Owszem, oburzali się i chcieli coś zmienić, jednakowoż byli systematycznie pałowani, tudzież zamykani do paki za odmowę pójścia do woja. Ludzie chcieli zmian, a parcie na nie było tak silne, że powstała kontrkultura, która do dziś budzi fascynację. Oczywiście ideały w starciu z próbą ich realizacji doznały pewnego szwanku, ale o tym innym odcinku Repozytorium Oldskulu. Dziś hymn generacji, która wymarzyła sobie inną rzeczywistość, i choć marzenia prysły, doskonała muzyka została.

Scott McKenzie – San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair)

Reklamy

Written by bzofik

środa, 7.12.2011 @ 20:37

Napisane w 60s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: