Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Jedyny zespół, który się liczy

leave a comment »

Black sheep hit – określenie używane na hicior różniący się diametralnie od reszty dokonań zespołu. Termin zaczerpnięty został ze strony tvtropes.com, takiej wikipedii dla wtajemniczonych, gdzie definicja hasła składa się niemalże wyłącznie z odnośników do innych haseł, ale która, pomimo niewyobrażalnej wręcz hermetyczności, jest świetnym źródłem wiedzy o popkulturze/czasożernym behemotem.

Przykładów niechcianych hitów w historii było mnóstwo. Led Zeppelin nie wydali Stairway to Heaven jako singla bo Plant twierdził, że to piosenka weselna, The Stranglers mieli mniej wspólnego z muzyką barokową, niż mogłoby sugerować Golden Brown a Faith No More zwykle nie grał dla panienek na sali.

Czy Rock the Casbah zespołu The Clash jest „czarnoowczym hitem”, ciężko stwierdzić. Z jednej strony nie jest jedynym kawałkiem, który jest znacznie bardziej taneczny niż punk przewiduje, co więcej The Clash akurat nie stronił nigdy od eksperymentów, a zdarzało im się nawet nagrywać kawałki po 4 minuty. Z drugiej zaś, mieli kawałki bardziej punkowe.

Tekst Rock the Casbah został zainspirowany doniesieniami o karach biczowania stosowanych w stosunku do posiadaczy płyt disco w Iranie. W piosence zakazana zostaje muzyka boogie, roztańczony lud zaś, w akcie oporu przeciw dyktaturze, postanawia rozbujać kasbę. Jak to czasem bywa znaczenie zostało kompletnie wypaczone i Rock the Casbah stało się piosenką bojową puszczaną wojskom w czasie inwazji na Iran w 1991 roku.

The Clash – Rock the Casbah

Written by bebuk

Poniedziałek, 7.11.2011 @ 22:38

Napisane w 80s

Tagged with , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: