Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Słoń komuś na ucho nadepnął*

leave a comment »

Niewątpliwie niejedna stacja radiowa wczoraj postanowiła uczcić 10 rocznicę ataków na WTC sprawdzoną i pewną amerykańską piosenką patriotyczną. Flaga na maszt, piwo w rękę, pięści w górę i śpiewamy Born in the U.S.A. I was born in the U.S.A. A to nie tak.

Okazuje się, że chwytliwy refren i wybijany na bębnie rytm świetnie maskują prawdziwy sens niejednej piosenki. U Springsteena, w największym uproszczeniu, zwrotki traktują o śmierci, wojnie, frustracji, samotności i poczuciu bezsensu. Kto chce niech zapozna się z tekstem oryginału, albo z zaskakująco dobrym tłumaczeniem.

Aż dziw bierze jak wielu ludzi nie dostrzega sarkazmu w tytułowej linijce. To, że Ronald Reagan nie zrozumiał intencji Springsteena ponad 25 lat temu, jeszcze jestem w stanie pojąć. Piosenka była nowa, pasowała do kampanii a songmeanings jeszcze nie działało. Zaskakującym natomiast jest, że w 2010 roku znany amerykański dziennikarz, Glenn Beck, oskarżył Springsteena i resztę świata o to, że go oszukali, podstępem zmuszając do śpiewnego szerzenia anty-amerykańskiej propagandy. Świnie.

A swoją drogą, ciekawe, że na niecałe dwa miesiące przed 10 rocznicą ataków na WTC okazało się, że dopiero co uchwalony [sic!] akt o pomocy dla służb biorących udział w akcji ratowniczej po ataku nie obejmuje leczenia … raka.

Born in the U.S.A. I was born in the U.S.A.

PS. Republikanie chyba muszą zacząć zatrudniać doradców do spraw muzyki, którzy znają piosenki nie tylko z tytułów. 2 miesiące temu Tom Petty oficjalnie oświadczył, że nie życzy sobie, żeby Michelle Bachmann używała jego piosenki w trakcie kampanii wyborczej. Jakiej piosenki, zapytacie. American Girl. Take it easy baby, make it last all night.

* rzeczony trąbowiec

Reklamy

Written by bebuk

Poniedziałek, 12.09.2011 @ 19:58

Napisane w 80s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: