Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Jam jest panem ognia piekielnego

leave a comment »

Ostatnio na Repo pojawił się Książe Ciemności w wydaniu solowym. A może by tak sięgnąć odrobinkę dalej i posłuchać Króla Ojca Ciemności?

Kiss, Bruce Dickinson, Alice Cooper, Marylin Manson, Peter Gabriel. Wszyscy ci wykonawcy wymieniają wśród swoich inspiracji Arthura Browna, niedoszłego adwokata i aktora, który zaszokował w 1968 roku cały świat albumem The Crazy World of Arthur Brown. Końcówka lat 60-tych była akurat okresem niewyobrażalnie bogatym w wielkie debiuty, ale nawet na tak jasnym tle pan Brown nie pozostaje niezauważalny.

Oprócz muzyki, która przywodzi na myśl szamański styl Morrisona i wokalne odjazdy Gillana, pan Brown zajmował się czymś w rodzaju performensu. Właściwie wymyślił metalowy look podchwycony natychmiast przez Kiss czy Alice’a Coopera, wprowadził na scenę ogień, kostiumy, postacie latające na sceną na linach i wiele, wiele innych. Może to brak kolejnych albumów, a może fakt, że żył w ciekawych muzycznie czasach, sprawił, że zespół The Crazy World of Arthur Brown nie jest wymieniany jednym tchem z resztą pionierów muzyki rockowej.

Repozytorów z większą ilością czasu zachęcam to zapoznania się z całym albumem, reszcie natomiast przedstawiam singiel zaczynający się o jednego z najbardziej znanych zdań w historii muzyki rockowej.

The Crazy World of Arthur Brown – Fire

Written by bebuk

Poniedziałek, 29.08.2011 @ 20:04

Napisane w 60s

Tagged with , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: