Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Repozytorium kontratakuje!

leave a comment »

Repozytorium Oldskulu, mroczna plątanina korytarzyków, ciasnych komórek i przestronnych sal wypełnionych po sam sufit trzeszczącymi od nagromadzonych na nich skarbów półkami. Jeśli gdzieś szukać piosenek kultowych to właśnie tam. Dziś czeka nas „kultowość” do kwadratu, albo nawet do sześcianu. Spotykają się bowiem nie tylko obdarzona tym przymiotem piosenka, ale także film, zespół oraz jego wokalista. Od czego zacząć, może tak – dawno, dawno temu, w odległej galaktyce…

Wszystko zatem jasne – saga filmowa Georga Lucasa, która podbiła kina na całym świecie. Wielkimi fanami tej produkcji stali się młodzieńcy, którzy sformowali zespół otoczony od zarania rozmaitymi legendami – Kryzys. Wydana na płycie w 1981 r. piosenka od razu zyskała dużą popularność, czemu prawdopodobnie sprzyjało odczytywanie jej tekstu w kontekście politycznym. Tu jednak spora niespodzianka – jak przyznali sami muzycy, wersy:

„Myślę o tym żeby wyjść już stąd

Powietrze tu nieświeże i niezdrowy swąd”

nie odnoszą się bynajmniej do sytuacji w PRL za czasów generała Wojciecha, ale zapachu dominującego w warszawskim klubie Hybrydy. Zgodnie jednak przyznają, że film o dzielnych Jedi i rozmaitych stronach mocy, był inspirujący na tle tandety i szarości państwa realnego socjalizmu. Sprawdź czy działa miecz, gramy.

Kryzys – Wojny Gwiezdne

Written by bzofik

środa, 20.07.2011 @ 17:56

Napisane w 80s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: