Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Bo myśmy rasta są!

leave a comment »

Reggae to dość bardzo specyficzny gatunek muzyczny. Nie każdemu odpowiada dość jaskrawy styl bycia, mam też wrażenie, że subkulturę niejako „zaśmiecają” gadżety związane z jednym z symboli ruchu (wszyscy wiemy, którym), wszelkiego rodzaju tandetne przypinki, tapety z liściami, „śmieszne obrazki” i reszta swagu. Nie wiem czy tak rzeczywiście jest, ale dla mnie, obserwatora z zewnątrz, tak to właśnie wygląda.

Widząc wymalowane „szprejem” napisy w stylu „rasta” i „jah” jawi mi się obraz typowego polskiego „ziomala”, który nie ma bladego pojęcia o czym pisze, byle tylko nabazgrać coś związanego z jego ukochaną maryśką/zielem/whatever. Zastanawiam się ilu z nich w ogóle kojarzy co to jest to całe ich rasta, ilu wie, że to religia, ilu kojarzy palenie z obrzędem religijnym (który zresztą nie jest wymagany; nie każdy Rastafarianin musi palić i są tacy, którzy tego nie robią).

Ponarzekałem sobie trochę, czuję się już dużo lepiej i mogę wrzucić dzisiejszy kawałek — reprezentanta właśnie reggae ale skąd! Wcale nie Jamajka, z której gatunek się wywodzi, ale Europa, a konkretnie Wielka Brytania. Pewnie już wszyscy wiedzą o kogo chodzi: UB40. Zespół nazwany tak samo, jak podanie o zasiłek dla bezrobotnych: Unemployment Benefit, Form 40. Wokalista, Ali Campbell, może pochwalić się dziwnie kojącym i miękkim głosem idealnie pasującym do tej muzyki. Wreszcie zespół sporej ilości hitów (własnych i coverów): „Can’t Help Falling in Love”, „I Got You Babe”, „Kingston Town” i dzisiejszy „Red Red Wine” z prostą historią o tym, jak to dobre, czerwone wino pozwala zapomnieć o złym świecie.

UB40 — Red Red Wine

Reklamy

Written by msq

sobota, 9.07.2011 @ 13:02

Napisane w 80s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: