Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Juwenilia, juwenilia, kto nie tworzy…

leave a comment »

Osoby, którym nieznany jest wyraz juwenilia, informuję, że nie oznacza tego samego co juwenalia, a zmiana w zaledwie jednej samogłosce oznacza różnicę między młodzieńczymi utworami, a tą porą roku, kiedy w Krakowie gra Hey, Coma i Kazik/Kult a studenci podpalają maluchy i wymiotują dużo.

W Stanach wylęgarnią młodych talentów jest Klub Myszki Miki. W tym właśnie programie zaczynały swoje kariery gwiazdki zarówno muzyki, wymieńmy choćby Britney, Christinę Aguilerę czy Justina Timberlake’a, jak i kina, choćby Ryan Gosling. W Polsce taką wylęgarnią jest zespół Fasolki, z których pochodzą znane wielbicielom seriali Joanna Jabłczyńska czy Monika Mrozowska, czy też zaskakująco dobrze znana za granicą Izabella Miko. Do tego dorzucić możemy jeszcze Natalię Kukulską, w której przypadku akurat nie wiadomo, czy bardziej powinna się sromotać początkami, czy też, nieuchronnym końcem kariery.

Bohaterka dzisiejszego oldskulu w rozpoczęciu kariery muzycznej nie pomogli ani rodzice ani wytwórnia bajek dla dzieci i popeliny dla co głupszych nastolatków. Björk, bo o niej mowa, wydała swój pierwszy album w wieku lat 12. Z pomocą szkoły muzycznej udało jej się dostać do radia z coverem I Love to Love (czy tylko mnie przypomina ona na zdjęciu z tego klipu dziecko kukurydzy?) i rok później wydać album Björk, na którym znalazły się także covery The Beatles i Steviego Wondera. Album sprzedał się w nakładzie 7000 sztuk. Dla porównaniu w Polsce trzeba sprzedać 15000, żeby dostać złotą płytę. Potem była przerwa i Björk solo powróciła dopiero na początku lat 90-tych i do teraz nagrywa płyty, gra w filmach i wspomaga produkcyjnie innych artystów.

Dzisiejszy oldskul powstał w Niemczech w 1948, gdzie wykonywany był przez Horsta Wintera, potem przeniósł się do Ameryki, gdzie znany był jako Blow a Fuse i w 1995 z Islandii trafił pod strzechy całego świata.

Björk – It’s Oh So Quiet

Reklamy

Written by bebuk

Poniedziałek, 16.05.2011 @ 20:43

Napisane w 90s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: