Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Muzyka zecera

leave a comment »

Dawno, dawno temu wspominaliśmy, że Rod Stewart, zanim wybił się na rynku muzyczny, pracował jako grabarz. Nie był on odosobniony w szukaniu alternatywnych form zarobku. Annie Lennox i Gwen Stefani uosabiały filmowy banał kelnerki próbującej się utrzymać w wielkim mieście, Mick Jagger sprzedawał lody i pracował jako portier w szpital psychiatrycznym, jego kolega z The Rolling Stones, Keith Richards, podawał piłki na kortach, a Ozzy, jak na Ozziego przystało, pracował w rzeźni.

Dla Andrzeja Zauchy bohatera dzisiejszego oldskula wyuczonym zawodem było zecerstwo. I to nie wszystko, trenował kajakarstwo i mógł jechać na olimpiadę w Tokio w 1964, ale zrezygnował z tego dla kariery muzycznej. I chyba nie żałował.

Podejrzewam, że jego głos może być jednym z najbardziej rozpoznawalnych dla dzieci lat 90-tych. Czemu? Bo towarzyszył nam w niedzielne wieczory gdy to zachwycaliśmy się przygodami animowanych niedźwiedziowatych skaczących po lesie na haju wywołanym bliżej niesprecyzowaną substancją psychoaktywną. Środowiska, którym flanelowe czwartki są nieobce pewnie pamiętają go także z Przybyszy z Matplanety.

Nasz bohater pracował między innymi z Anawą, Andrzejem Sikorowskim, czy Ryszardem Rynkowskim i właśnie do tego ostatniego można by porównać jego styl śpiewania, z zastrzeżeniem, że wykonywał piosenki mniej biesiadne, chociaż i jemu zdarzały się, że użyję terminologii piłkarskiej, babole.

Pan Andrzej został zastrzelony w Krakowie w 1991. Jego morderca podejrzewał go o romans z jego żoną i w akcie zazdrości zastrzelił oboje, po czym oddał się dobrowolnie w ręce policji. Z 15 lat odsiedział 14, przez ponad 10 odmawiając złożenia wniosku o zwolnieni warunkowe, bo jak sam twierdził, musiał odpokutować za swoje czyny. W tej chwili jest, kolejny dziwny zawód, script doctorem.

Panie i Panowie:

Andrzej Zaucha i Dżamble – Wymyśliłem Ciebie

Written by bebuk

Poniedziałek, 2.05.2011 @ 19:02

Napisane w 70s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: