Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Polski absurd w najlepszym wydaniu

leave a comment »

Dobrze czasem zrelaksować się i posłuchać muzyki skocznej, prostej i przyjemnej. Gdybym miał wybrać polski zespół grający w takim właśnie stylu, byliby to T–Raperzy Znad Wisły. Założony w 1995r. zespół w tamtych czasach robił furorę swoimi zabawnymi utworami. Trudno się dziwić, jednym z założycieli był Grzegorz Wasowski, ktorego nazwisko wielu ludziom skojarzy się z Kabaretem Starszych Panów i Jerzym Wasowskim. Skojarzenie będzie dobre, starszy pan jest ojcem t–rapera.

Zespół związany był mocno z kultowym Komicznym Odcinkiem Cyklicznym, KOCem, bardzo popularnym programem rozrywkowym nadawanym w TVP w latach 1995–2000. W zasadzie programu tego użyto do wylansowania utworów T–Raperów. Lata 90. to w ogóle okres rozkwitu programów satyryczno–absurdalnych, pamiętamy puszczany wtedy Mann do Materny, Materna do Manna, Za chwilę dalszy ciąg programu (czy dłubać w nosie?). Pamiętamy Polską Partię Przyjaciół Piwa i Janusza Rewińskiego (ok, PPPP chyba nie tak do końca była absurdalna, wbrew pozorom)

Same teksty T–Raperów są śmieszne, proste, ale nie można powiedzieć, że idiotyczne. Weźmy chociażby „Gdzie kaktus rośnie na pustynii”, czyli jawne naśmiewanie się z Tercetu egzotycznego, „Kraina łagodności”, gdzie aż kipi od pseudofilozofowania w poezji śpiewanej („w lubieżności wannie totalne urządź pranie, puste przebiegi wstydu wpisz w harmonogram strat”!). Także tytuły kawałków były ciekawe: „Bo gdy cyganka kocha — zespół kruszyn budowlanych ‚Gipsy'” (ileż tu inteligentnej zabawy słowem!), „Najwięcej smaku jest w polskim chłopaku — Lucy w Skaju z Diamentami” (Lucy in the Sky With Diamonds? ;). No i nie zapominajmy o tym, że T–raperzy uczą bawiąc i bawią ucząc krótkimi piosenkami podsumowującymi panowanie kolejnych królów polskich czy też śmiesznymi streszczeniami lektur.

„Mało gadam, w tym akurat jestem słaby — ale za to właśnie mnie kochają baby.” Ja też jestem słaby w gadaniu, więc kończę, przejdźmy do części audiowizualnej.

T–Raperzy Znad Wisły — Erodisco

Reklamy

Written by msq

piątek, 18.03.2011 @ 18:23

Napisane w 90s

Tagged with , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: