Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Cisza jest muzyką

3 Komentarze

Pisząc te słowa wywołuję czarne znaki na białej stronie. Wydaje się, że tylko kropki i kreski są odpowiedzialne za komunikat…tymczasem kontekst śnieżnobiałej karty jest nie mniej istotny. Znaki graficzne nie są zawieszone w próżni, tak samo jak dźwięki, które wydobywają się z oceanu kosmicznej ciszy. I o ciszy dziś słów parę. Parę, bo nie znosi ona przecież gadulstwa. Zastanówmy się zresztą jak często pleciemy trzy po trzy bez ładu i składu. Może zamiast tego warto pomilczeć i pomyśleć?

Dokładne rozplanowanie dźwięków w piosence jest nie mniej ważne jak dobre precyzyjne operowanie ciszą i przekonać się może o tym każdy, nie tylko teoretycy muzyki klasycznej. Wystarczy przypomnieć sobie piosenki, w których puentą jest moment ciszy. Ja już mam w głowie kilka przykładów, ale zapraszam czytelników Repozytorium Oldskulu do podzielenia się swoimi typami.

A skoro mowa o ciszy i dźwięku – dziś przykład na to, że mniej znaczy nieraz więcej (oraz lepiej). Historia jest banalna – spotkali się w szkole podstawowej gdzieś w latach pięćdziesiątych. Jedne miał wspaniały głos, drugi niezwykły talent do komponowania. Połaczyli siły i stali się duetem, który do dziś zdumiewa niezwykłym sposobem wykorzystania słów, dźwięków i ciszy. Niech zabrzmi zatem ich piosenka…o ciszy, jakże by inaczej.

Simon and Garfunkel – The Sound of Silence

Written by bzofik

środa, 9.03.2011 @ 18:56

Napisane w 60s

Tagged with , , , , ,

Komentarze 3

Subscribe to comments with RSS.

 1. Monaco

  środa, 9.03.2011 at 19:41

 2. traffix

  czwartek, 10.03.2011 at 18:31

 3. Troszkę nie w klimacie, ale lubię jak Reznor siada przed fortepianem, stawia „pudło grające”, załącza super-prosty podkład i gra ten piękny kawałek.

  msq

  piątek, 11.03.2011 at 19:50


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: