Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Żart nie wyszedł?

with one comment

Tydzień temu zaproponowaliśmy Wam piosenkę Nothing Compares 2 U w wykonaniu Sinead O’Connor. Reakcje były mieszana, od całkowicie zrozumiałego zdziwienia, że to cover, po uniesienie jakiego nie spodziewałem się po tej osobie, szczególnie, że temat do tych z kategorii życia i śmierci nie należy. Zobaczymy, czy dzisiaj też znajdą się bojownicy na rzecz oddania piosenki autorowi.

Pod koniec lat 60-tych niejaki Lionel Ritchie założył ze znajomymi poznanymi na pierwszy roku studiów zespół o geekowsko brzmiącej nazwie The Commodores (podobno wybierali losowy wyraz ze słownika i mało co nie zostali The Commodes). W 1972 roku panowie się wypromowali, rozgrzewając publiczność przed The Jackson 5 i podpisali profesjonalny kontrakt. Zespół istnieje do dziś, już niestety bez Lionela Richiego.

W 1977 roku The Commodores nagrali taki jeden kawałek, który dotarł na 4 miejsce listy Billboardu i pewnie tę jego wersję byśmy zapamiętali, gdyby nie nagły atak krzykaczy w 1992. Faith No More nagrało tę piosenkę jako ciekawy i nie do końca poważny dodatek do jednego z singli, co pokazuje już sam mówiony początek parodiujący lekko pościelowy styl Richiego i jemu podobnych. Reakcja publiczności na koncertach i popularność, jaką cieszyła się ta piosenka w stacjach radiowych, przekonały zespół do wypuszczenia singla w sam raz na prezent walentynkowy.

I tak się jakoś potoczyło, że Richie stracił piosenkę na rzecz Faith No More, którzy natomiast trwają w kolektywnej świadomości jako autorzy piosenek konsumpcyjnych, którymi tak naprawdę nie do końca są.

Faith No More – Easy

Na dokładkę oczywiście wersja pierwotna.

The Commodores – Easy

Reklamy

Written by bebuk

wtorek, 1.03.2011 @ 00:02

Napisane w 70s, 90s

Tagged with , , , ,

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] Przykładów niechcianych hitów w historii było mnóstwo. Led Zeppelin nie wydali Stairway to Heaven jako singla bo Plant twierdził, że to piosenka weselna, The Stranglers mieli mniej wspólnego z muzyką barokową, niż mogłoby sugerować Golden Brown a Faith No More zwykle nie grał dla panienek na sali. […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: