Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Oldskul nagrodzony

leave a comment »

Jakie nagrody przemysłów rozrywkowych są, każdy widzi. Nie zmienia to w niczym faktu, że jest pewna osoba, która na ostatnim rozdaniu Grammy dostała statuetkę za całokształt i wpisuje się jak najbardziej w rodzaj muzyki, który tu promujemy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo, po pierwsze, to już 20 nagroda Grammy dla tej pani, a dwa, jej sympatie polityczne raczej nie spędzały snu z powiek jurorom. Tak czy inaczej, królowej jedna korona więcej nie zawadzi, szczególnie, że takie nastoletnie coś, lansowane przez MTV, Vivy i wszelkiego rodzaju kotki peele, nic nie dostało. Gdyby tylko istniał jakiś niemiecko-brzmiący wyraz na określenie tego co w tej chwili czuję.

Jak to się stało, że Pani Franklin nie pojawiła się jeszcze u nas? Przecież nagrała 36 albumów studyjnych, pierwszy z nich wydawszy 45 lat temu, wprowadziła 17 piosenek do pierwszej dziesiątki US Hot 100, z czego 5 w samym roku 1968, występowała w filmach, była inspiracją dla nieskończonej ilości muzyków na świecie i została umieszczona na pierwszym miejscu listy 100 najlepszych głosów w historii muzyki przez magazyn The Rolling Stone. Nic dziwnego, że została obdarzona mianem Królowej Soulu.

Z jakim utworem by was tu zostawić, moi drodzy? Zostawmy może w spokoju ten najbardziej znany, ten kolaboracyjny i ten potem coverowany. Wybierzemy może utwór najbardziej awalentynkowy.

Ci co nie widzieli filmu The Blues Brothers mogą iść się wstydzić, reszta natomiast na pewno pamięta scenę, w której Bracia, zbierając na nowo zespół, napotkali na swojej drodze pewną niewiastę, rozwrzeszczaną żonę ich gitarzysty, która z mocą miliona decybeli przypominała swojemu małżonkowi, żeby, zanim ją zostawi, dobrze się zastanowił co robi.

Aretha Franklin – Think

PS. Jak ktoś chciałby obejrzeć sobie wspomnianą wyżej scenkę to zapraszam tutaj.

Written by bebuk

Poniedziałek, 14.02.2011 @ 15:53

Napisane w 60s, 80s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: