Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Najłatwiejsze zadanie pod słońcem

leave a comment »

Dzisiejszy wpis to bułka z masłem. Mam już piosenkę, którą chcę sobie oraz wytrwałym czytelnikom przypomnieć. Tak się szczęśliwe składa, że odkąd powstała, śpiewał ją chyba każdy zespół który był w stanie sklecić trzy słowa w języku Szekspira. Co więcej, śpiewali ją nawet ludzie, którzy uznawania są za niemowy! Nie pozostaje nic innego jak zamieścić piosenkę oraz kilkanaście linków do jej słynnych wykonań.

Stop. Sprawa nie jest prosta jak drut. Przypomina raczej platanie włóczki początkującego adepta sztuki robienia na drutach. Wiele wątków się wikła…spróbujmy to wyprostować.

Piosenka jest stara jak świat, pierwsze o niej świadectwa pochodzą z XVII i XVIII wieku. Opowiada historię pewnego zbójcy, który grasował po drogach Zielonej Wyspy i spotkały go liczne nieszczęścia, głównie za sprawą kobiety. Kto ciekaw co się stało dalej niech wsłucha się w słowa, wracając zaś do losów samej piosenki to spopularyzował ją na Wyspach Brytyjskich na nowo w XX wieku zasłużony zespół folkowy The Dubliners. Potrzeba było jednak nowego gatunku muzycznego i nowego zespołu z Éire żeby nieść sławę tej piosneki na cały świat. Ten zespół to Thin Lizzy, założony przez charyzmatycznego wokalistę Phila Lynnota, którego pogrobowcy odwiedzili w zeszły poniedziałek Polskę z koncertem. A przecież Thin Lizzy to nie tylko Lynnot, przez pewien czas dźwięki z gitary wyczarowywał tam Gary Moore, ten sam, który w ostatnią niedzielę odszedł, jak to mawia jeden z dziennikarzy muzycznych, do największej orkiestry świata. Nie ma przypadków.

Whiskey In the Jar – Thin Lizzy

PS Muzykalny naród Ci Irlandczycy, nie pierwszy to i nie ostatni dowód w Repozytorium Oldskulu.

Written by bzofik

środa, 9.02.2011 @ 20:20

Napisane w 70s

Tagged with , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: