Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

O muzytronie

with one comment

Del Shannon. Ciężko mi ocenić, czy to zespół (?) jednego przeboju, czy dwóch. Każdy zna „Runaway”, niekwestionowany numero uno jeśli chodzi o dokonania Dela. Na drugim miejscu, daleeeeeko za „Uciekinierką” jest „Hats Off to Larry”, która aż takiego szumu nie zrobiła, ale potencjał miała.

Obydwa kawałki łączy ciekawy dźwięk instrumentu o nazwie clavioline (klawiolin?), czyli wczesnej wersji syntezatoru. Jak na ówczesne czasy — początek lat 60. — był to instrument dość awangardowy i niecodzienny. W przypadku „Runaway” popisowe solo przypisać należy niejakiemu Maxowi Crookowi. Co ciekawe, nie gra on na klawiolinie jako takim, a na instrumencie własnej konstrukcji, który nazwał, bardzo zresztą wdzięcznie, muzytron. W wielkim skrócie jest to klawiatura z klawiolinu (w dźwięku ponoć bardzo podobny do… czegoś o równie dziwnej nazwie) z różnymi dodatkami, jak dodany „pogłos” i inne bajery. Crook lubił chyba lutować, jeśli też lubicie to na oficjalnej stronie można się dowiedzieć więcej.

Nieśmiertelność Del Shannon zdobył w dwa dni, bo tyle zajęło zespołowi nagranie obydwu tych hitów. Niestety, w latach 70. stoczył się w otchłań uzależnienia alkoholowego i zrezygnował z nabytej nieśmiertelności strzałem ze strzelby kaliber .22. Dociekliwi pewnie użyją google do wyszukania hasła „rifle .22” i, tak jak ja, będą zachodzili w głowę w jaki sposób można to zrobić. No cóż, Delowi nie możemy odmówić pomysłowości.

Del Shannon — Runaway

Reklamy

Written by msq

piątek, 28.01.2011 @ 22:40

Napisane w 60s

Tagged with , , ,

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Chciałem napomnieć, że Hemingway też zastrzelił się strzelbą, więc Del miał technikę strzału podaną na tacy. Ale dziękuję za ten artykuł! Zastanawiałem się czy ten instrument z solówki to przypadkiem nie jakiś syntezator, ale przecież Moog wypuścił swój w 63 roku na rynek. Chłopaki były naprawdę pomysłowe i choćby za to należy im się szacunek.
    A muzyka? Sam smak!

    Michał

    wtorek, 17.07.2012 at 08:15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: