Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Jak przeoczyć dobrą piosenkę, czyli nie bądźmy więźniami szufladek

leave a comment »

Mam obawy przed wrzuceniem tego kawałka na Repozytorium. Z jednej strony zespół The Offspring kojarzony jest ze zbuntowanymi piętnastolatkami (którymi kiedyś przecież byliśmy, czyż nie?), punkiem dla mas, tym punkiem nowoczesnym, komercyjnym. Punkiem z kiepskimi okładkami i równie kiepskimi singlami. Z drugiej strony: Americana.

W zasadzie możnaby nie pisać nic więcej, Americana sama w sobie jest kultowa: rozpoznawalna okładka i 12 kawałków idealnie reprezentujących gatunek muzyczny. Większość trwa nie więcej niż 3 minuty i jest do bólu prosta, skoczna, łatwa i przyjemna. Zaraz zaraz… 12 kawałków? Zdaje się, że był Trzynasty Utwór? Macie rację, Americana to w rzeczywistości 13 ścieżkowy album, jednak ostatnia ścieżka to coś tak bardzo nie pasującego do klimatu albumu, że nie wiadomo właściwie co to jest i skąd się wzięło.

Pay the Man. Jak dla mnie wisienka na torcie o nazwie Americana, ale czy to w ogóle jest jeszcze The Offspring? Tutaj jest tekst, który ma więcej niż 10 linii, tutaj jest melodia, która nie składa się z prostego riffu, mamy oryginalną kompozycję z różnymi motywami. Mamy raczej mroczny klimat (a w porównaniu z albumem to wręcz apokaliptyczny), który trwa nie dwie–trzy minuty, ta kompozycja to ponad osiem minut przyjemności. Chyba tylko wokal upewnia nas, że to jeszcze ten sam zespół.

Kawałek, jak się okazuje, nie został nagrany razem z innymi, jest to odrzut z nagrywanego 2 lata wcześniej Ixnay on the Hombre. Nie wiem w jaki sposób ktoś doszedł do wniosku, że do Americany pasowałby lepiej, tak czy siak umieszczony jako swoisty „dodatek” spisuje się świetnie.

Kończąc polecam całą płytę, wiem, że to muzyka nie dla każdego, ale warto znać ten legendarny album.

The Offspring — Pay the Man

Written by msq

piątek, 21.01.2011 @ 14:08

Napisane w 90s

Tagged with , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: