Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Mistrzowie małych form

leave a comment »

Kiedyś musiało się to stać – w Repozytorium Oldskulu zaglądamy dziś na półkę zawierającą utwory czwórki z Liverpoolu, zwanej także jako The Fab Four. Dorobek ich ogromny, przywiązanie do twórczości przez piszącego te słowa jeszcze większe. Co zatem wybrać?

Coś mniej oczywistego, ale zarazem będącego doskonałą ilustracją pewnej tezy. Mianowicie The Beatles z początków kariery pisali niezwykle krótkie, „radiowe”, jak to się nieraz mówi utwory. Wielu patrzy na ten okres ich działalności z przymrużeniem oka, bo przecież potem doczekaliśmy się  „dojrzałych” utworów o skomplikowanej strukturze i aranżacji jak np. suita kończąca płytę Abbey Road. Ja zachęcam do czegoś odwrotnego – warto zobaczyć, jak geniusz Lennona i McCartneya stworzył miniatury, gdzie praktycznie nie ma zbędnych dźwięków, za to pojawiają się niezwykle pomysłowe patenty muzyczne. Kiedy zaś panowie doszli do wniosku, że na tym poletku nikt już nic lepszego nie wymyśli, przyszedł czas na eksplorowanie nowych terytoriów…

Przykład takiej miniatury na dziś to piosenka z płyty Rubber Soul. Opowiada historię nie skonsumowanej znajomości Johna Lennona (wówczas już żonaty…) z pewną miła panią. Tekst dość zwyczajny, okraszony nadającym posmaku psychodelii sformułowaniem „norwegian wood”, ale wszystko to poparte wspaniała harmonią wokalną oraz grą na sitarze…palce lizać.

The Beatles – Norwegian Wood (This Bird Has Flown)

Written by bzofik

środa, 12.01.2011 @ 07:00

Napisane w 60s

Tagged with , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: