Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Oldskul, którego nie było

leave a comment »

Zacznijmy od pytania. Kto jest gitarzystą o najbardziej rozpoznawalnym brzmieniu w historii muzyki? Jeśli wasza odpowiedź nie brzmi Mark Knopfler to … wygląda na to, że mamy różne opinie. Unikalność brzmienia gitary założyciela Dire Straits tkwi podobno w mistrzowskim opanowaniu stylu fingerpicking i Internet wręcz pęka od filmików i instrukcji jak grać jak Knopfler.

Jeśli oczekujecie Brothers in Arms, Walk of Life, Sultans of Swing, Your Latest Trick czy czegoś w tym rodzaju, to niestety się zawiedziecie. Dziś będzie o kawałku, w którym Knopfler nie zagrał.

A zaczęło się tak. W trakcie sesji do Love Over Gold, Mark napisał piosenkę-zwierzenie tancerki erotycznej. Skąd wziął inspiracje i wiedzę na temat życia emocjonalnego przedstawicielek tej profesji, nie wiadomo. Wiemy natomiast, że jakkolwiek dobry by nie był ten kawałek, nie bardzo się liderowi Dire Straits spodobał pomysł, żeby śpiewał go mężczyzna. Nie dziwi nas to w najmniejszym stopniu, bo też sami nie wiemy, czy chcielibyśmy zobaczyć/usłyszeć tego pana proponującego nam ponowne wykonanie Shimmy.

To, że kawałek nie podzielił losu innych B-side’ów i outtake’ów zawdzięczamy pewnej wokalistce i brakowi czasu. Tina Turner szukała piosenki na nowy album, więc jej agent zwrócił się do Marka Knopflera, który niestety wyjeżdżał do Nowego Jorku na sesje z Brayanem Ferrim i nie mając czasu, żeby skrobnąć coś naprędce, oddał Tinie w/w piosenkę. Tina chciała wykorzystać gotową muzykę nagraną przez Dire Straits, ale uzyskanie zgody od wydawcy byłoby zbyt skomplikowane. Koncernom muzycznym możemy chóralnie powiedzieć DZIĘ-KU-JE-MY.

W miejsce Knopflera solo nagrał Jeff Beck, znany i ceniony skądinąd gitarzysta, nie dorastający jednak naszemu bohaterowi do pięt. Lider Dire Straits stwierdził nawet potem, że było to drugie najgorsze solo jakie w życiu słyszał.

Tak oto brzmi historia najlepszego kawałka, którego nie było. Nie ma co biadolić, posłuchajmy tego co jest i miejmy nadzieję, że ktoś kiedyś znajdzie wersję nagraną przez Knopflera.

Tina Turner – Private Dancer

Written by bebuk

Poniedziałek, 10.01.2011 @ 22:11

Napisane w 80s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: