Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Kołysanka

leave a comment »

Dzisiejszy wpis miał pojawić się wczoraj za co serdecznie przepraszam nieliczne ale jakże wierne ;-) grono czytelnicze. Miał być o kawałku–kołysance i, o ironio, byłem z pewnego powodu zbyt zmęczony żeby napisać go wczoraj. Dzisiaj — naciskany przez współrepozytorów — naprawiam swe błędy.

Utwór debiutował w zamierzchłych czasach, bo w roku 1931. To jeden z tych kawałków, który powstał gdzieś, kiedyś, ale znany jest głównie z wielu coverów i wielu wykonań. Coś jak „Mackie Messer”, o którym pisał nie tak dawno Repozytor Bebuk. I tak, lista interpretacji ciągnie się na Wikipedii w nieskończoność, a widnieją w niej tacy wykonwacy jak Louis Armstrong, Michael Bublé czy The Mamas & The Papas. Ci ostatni właśnie kojarzą mi się z tą jedyną wersją, najwidoczniej właśnie ich wykonanie dane mi było słyszeć najczęściej. TM&TP nie są bynajmniej zespołem jednego przeboju, mają też swoje autorskie hity, o których wspomni RO na pewno, dociekliwych a nieświadomych zapraszam do odrobienia lekcji i odnalezienia co najmniej dwóch innych przebojów.

Wokal w dzisiejszym kawałku należy do niejakiej Cass Elliot, z którą wiąże się dziwna historia — podobno swego czasu uderzyła ją w głowę spadająca z sufitu rura i w ten sposób skala jej głosu zwiększyła się o trzy nuty. Potwierdziła to nawet sama zainteresowana w wywiadzie dla szanowanego Rolling Stone: It’s true, I did get hit on the head by a pipe that fell down and my range was increased by three notes., aczkolwiek wywiad kończy się stwierdzeniem […] and all of a sudden I was singing higher. It’s true. Honest to God., co mnie osobiście jakoś nie przekonuje :-)

The Mamas & The Papas — Dream a Little Dream of Me

Reklamy

Written by msq

sobota, 8.01.2011 @ 13:21

Napisane w 60s

Tagged with , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: