Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Społeczeństwo robotów

leave a comment »

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest pionier muzyki synthpop — Gary Numan a konkretnie jeden z jego pierwszych albumów „The Pleasure Principle”.

W moim muzycznym rankingu jest to postać plasująca się bardzo wysoko. Nie ukrywam, że jako fana szeroko pojętego industrialu fascynuje mnie połączenie muzyki z maszynami a utwory Numana uważam za bardzo mocno związane z tym tematem.

Sam album wydany został pod koniec lat 70. i był pierwszym spod szyldu Gary Numan (wcześniejsze kompozycje tworzył z grupą Tubeway Army). Praktycznie całkowicie pozbawiony brzmienia gitar krążek jest uważany za jeden z najważniejszych w karierze muzyka. Przewodnim motywem jest izolacja, samotność człowieka w świecie wypełnionym maszynami, zanik uczuć i więzi — dehumanizacja ludzi a co za tym idzie ich podobieństwo do maszyn (a raczej podobieństwo maszyn do ludzi). Taka idea nie powstała w głowie Numana znikąd — zdiagnozowany u niego Asperger (trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów międzyludzkich) na pewno miał wpływ na kształt tego albumu, zarówno pod względem muzycznym jak i lirycznym.

Wspomniane brzmienie podobne do przesterowanej gitary to efekt nałożenia gitarowych efektów na syntezator, w większości utworów da się słyszeć charakterystyczne metaliczne i brudne dźwięki.

The sound of metal I want to be you
I could learn to be a man
Like you

Plug me in and turn me on
Now everything is movin

— Metal

Mimo, że moim faworytem z tego albumu jest „Metal” (również rewelacyjnie coverowany przez NIN) to zostawiam do odsłuchu znany wszystkim hit „Cars”.

P.S. Okładka albumu przywodzi na myśl Kraftwerk, nie?

Written by msq

piątek, 1.10.2010 @ 14:30

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: