Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Społeczeństwo robotów

leave a comment »

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest pionier muzyki synthpop — Gary Numan a konkretnie jeden z jego pierwszych albumów „The Pleasure Principle”.

W moim muzycznym rankingu jest to postać plasująca się bardzo wysoko. Nie ukrywam, że jako fana szeroko pojętego industrialu fascynuje mnie połączenie muzyki z maszynami a utwory Numana uważam za bardzo mocno związane z tym tematem.

Sam album wydany został pod koniec lat 70. i był pierwszym spod szyldu Gary Numan (wcześniejsze kompozycje tworzył z grupą Tubeway Army). Praktycznie całkowicie pozbawiony brzmienia gitar krążek jest uważany za jeden z najważniejszych w karierze muzyka. Przewodnim motywem jest izolacja, samotność człowieka w świecie wypełnionym maszynami, zanik uczuć i więzi — dehumanizacja ludzi a co za tym idzie ich podobieństwo do maszyn (a raczej podobieństwo maszyn do ludzi). Taka idea nie powstała w głowie Numana znikąd — zdiagnozowany u niego Asperger (trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów międzyludzkich) na pewno miał wpływ na kształt tego albumu, zarówno pod względem muzycznym jak i lirycznym.

Wspomniane brzmienie podobne do przesterowanej gitary to efekt nałożenia gitarowych efektów na syntezator, w większości utworów da się słyszeć charakterystyczne metaliczne i brudne dźwięki.

The sound of metal I want to be you
I could learn to be a man
Like you

Plug me in and turn me on
Now everything is movin

— Metal

Mimo, że moim faworytem z tego albumu jest „Metal” (również rewelacyjnie coverowany przez NIN) to zostawiam do odsłuchu znany wszystkim hit „Cars”.

P.S. Okładka albumu przywodzi na myśl Kraftwerk, nie?

Reklamy

Written by msq

piątek, 1.10.2010 @ 14:30

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: