Repozytorium Oldskulu

You can never go wrong with those hits.

Zagadka nieśmiertelności, czyli nie znam tytułu, ale leci to mniej więcej tak.

with one comment

Jak śpiewał Kazik Staszewski „moje drogie dzieci może tego nie wiecie, że kiedyś nie było normalnie”, tzn. nie każdą piosenkę dało się od razu „wyguglać”. Co gorsze, znajomość języka Szekspira dopiero zaczynała kiełkować w naszym społeczeństwie, stąd też człowiek nieraz straszliwie przekręcał tytuły zasłyszanych w radiu piosenek. Dla chcącego jednak nic trudnego, bracia w oldskulu potrafili (i wciąż potrafią) nawiązać nić porozumienia pomimo barier językowych. Koronny dowód to piosenka, której tytułu prawie nikt nie znał czy też nie pamiętał, ale wystarczyło posłużyć się taką oto definicją: „Wiesz, to ta piosenka z jurla jural jurla jurla jurla jurla je”. Brzmi znajomo?

Piosenkę wykonuje zespół Red Box, w Polsce nad wyraz popularny za sprawą kultowego prezentera Trójki Piotra Kaczkowskiego, który propagował w swoich audycjach ich debiutancką płytę The Circle & The Square. Płytę wypełniona po brzegi zacnymi utworami, by wspomnieć chociażby Chenko czy Lean on Me oraz wyżej zaprezentowaną For America. Popularności tej konkretnej piosence przydawał fakt, że w owym okresie Polacy żyli wciąż zmitologizowanym wyobrażeniem Stanów Zjednoczonych i wszystko związane w nawet w najbardziej odległy sposób z Ameryką wydawało się nam lepsze, piękniejsze, większe. Paradoksalnie tekst For America odnosi się w sposób bardzo sarkastyczny do przedmiotu naszych westchnień. Piosenka została zaś napisana jako… odpowiedź na apele wytwórni płytowej aby zespół nagrał coś, co pomoże zawojować amerykański rynek. W USA z racji takstu nie wyszło, co innego w ośmiu innych krajach gdzie dotarła do szczytu list przebojów. Ludzie przecież kochają Amerykę, zwłaszcza krytykować.

Reklamy

Written by bzofik

środa, 1.09.2010 @ 17:33

Napisane w 80s

Tagged with , ,

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] już zostałem zdemaskowany – w istocie ja też jestem „zarażony” wirusem Red Box. Oto jeden z dowodów, niestety nie gwarantuję, że nikt z czytających te słowa nie podzieli mojego losu. Całkiem […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: